Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je i ove godine Odluku o kriterijima i načinu financiranja troškova javnog prijevoza redovitih učenika srednjih škola za školsku godinu 2024./25.

Prava učenika na sufinanciranje 75% troškova međumjesnog javnog prijevoza ostaju ista.

Novina je da 100% sufinanciranja osim onih koji ostvaruju zajamčenu  minimalnu novčanu naknadu imaju pravo i nezaposleni branitelji i civilni stradalnici Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji.

Svi oni koji ostvaruju 75% sufinanciranja ove godine ne dobivaju od škole pojedinačne potvrde (kao što je to bio slučaj prethodnih godina) već škola šalje županiji popis učenika koji se prosljeđuje prijevoznicima.

Učenik koji nije na popisu neće moći ostvariti pravo na sufinanciranje. Škola će do 4. rujna 2024. moći vršiti ispravke u popisu, te će se odmah ujutro 5. rujna slati popisi županiji (za rujan). Ukoliko netko nije na popisu, a trebao bi biti, dopune popisa će se vršiti za listopad.

Kod učenika koji ostvaruju 100% sufinanciranja (po bilo kojem od dva navedena kriterija) učenik treba doći u referadu po obrazac i upute što treba dalje činiti da bi ostvario svoje pravo.