Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

VIRTUALNA IZLOŽBA – POVIJEST TEHNIČKOG DOKUMENTIRANJA U STROJARSTVU

 

 

Virtualna izložba Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu – od crtanja rukom do računalne izrade nacrta izrađena je u suradnji Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku, Split, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Hrvatskog pomorskog muzeja, Split i tvrtke Končar – Elektroindustrija d.d. Vjerujemo da će biti od velike koristi za sve učenike u tehničkim školama te da će se koristiti u nastavnom procesu kao nastavno sredstvo. Virtualnoj izložbi možete pristupiti OVDJE.

Povijest tehničkog crtanja seže u doba prije Krista, a mi smo sadržaj virtualne izložbe većinom ograničili na razdoblje od 19. stoljeća do danas. Konstrukcije gotovih proizvoda su se kroz povijest bazirale na pomagalima za crtanje rukom, a napretkom informatičko računalne tehnologije se razvijaju i alati za tehničko konstruiranje i dokumentiranje. Za potrebe ručne obrade korištene su ortogonalne projekcije djela kojeg treba izraditi, a dimenzije i opis na tehničkom crtežu trebali su biti čitki i uredni što se postizalo mukotrpnom vježbom. Razvoj pomagala za crtanje stalno je napredovao, pa smo tako dobili šablone za slova raznih veličina i nagiba, rapidografe različitih debljina i tehničke olovke različite tvrdoće. Složeniji crteži su se izrađivali na crtaćim daskama do većih formata papira (do B0). Računala su zamijenila crtaće daske što je neko vrijeme bio vrhunac tehnologije, a danas je postala uobičajena praksa. Alati koje koristimo u crtanju računalom također s e ubrzano mijenjaju pa tako svake godine izlazi nova verzija softvera AutoCad. No ipak, ne čude nas zaljubljenici tehničkih crteža koji svoje ili tuđe crteže s nostalgijom izlažu po zidovima pokazujući svu ljepotu same tehnike crtanja, prava mala umjetnička djela.[1]

Virtualna izložba sadrži tehničku dokumentaciju koja je crtana rukom, odnosno tušem i raznim tehničkim pomagalima poput rapidografa, šestara, krivuljara i sl.  te novije primjere tehničke dokumentacije koja je izrađena na računalu uz pomoć različitih softverskih CAD programa. Osim nacrta, prikazali smo i tehničku opremu koja se koristila za izradu nacrta, a to su pisači strojevi za kotiranje i opisivanje tehničkih crteža, episkopi, dijapozitivi,  šestari, rapidografi, tušir-pera, krivuljari, šablone za lukove, kružnice, elipse, matice i vijke itd. Najpoznatiji proizvođači opreme bile su tvrtke Gritzner, Richter i Rotring te smo predstavili i neke od njihovih najkorištenijih proizvoda pri tehničkom dokumentiranju.

Također smo otvorili posebnu karticu “Zanimljivosti” u koju smo objavili sve ono na što smo, istražujući  povijest tehničkog crtanja i dokumentiranja, naišli, a usko je vezano za strojarstvo i povijest razvoja strojarstva u Hrvatskoj. Posebnu objavu posvetili smo i časopisu Strojarstvo koji je izlazio od 1959. do 2013.

[1] Galijan, Hrvoje. Sirovatka, Goran. (2017.) Tehničko dokumentiranje: od crtanja rukom do izrade računalnog modela i vizualizacije novog proizvoda. Polytecnic & design, Vol. 5, No1. Str. 37.- 43.  https://hrcak.srce.hr/194798

Glavna urednica: Nikolina Dolfić, dipl. knjiž., prof.

Uredništvo: Vesna Plenča, dipl. ing., Mirjana Kamber, prof. i Marin Tvrdić, dipl. ing.

Skip to content