Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

KVIZ ZNANJA “NE ZABORAVIMO VUKOVAR”

Dana 15.11.2021. u našoj školi se, u sklopu aktivnosti kojima obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata održao kviz znanja posvećen Vukovaru i Domovinskom ratu. Prijavljene ekipe su pokazale izvrsno znanje i kući otišle s ponekom nagradom. Zahvaljujemo sponzorima koji su pomogli obilježiti ovaj Dan. To su: Stari plac, Gelateria Emiliana, Bobis te caffe bar Kineski zid.

Čestitke svim sudionicima, a posebne pohvale ekipama:

„Blago Zadro“ – Kristijan Đogaš, Marin Kružičević Proso i Andrej Šalinović, 3.D, za osvojeno prvo mjesto

„Straško“  – Luka Čulav, Marin Kapić i Špiro Mihanović, 2.D, za osvojeno drugo mjesto

„Pustinjski štakori“ – Luka Milić, Ivano Ljubetić i Ivano Smajić, 2.A za osvojeno treće mjesto

 

Borbeni duh pokazali su i

„Dis bija ’91“ – Luka Duvančić, Ante Milinović i Bruno Musinov, 4.D

„Burgir“ – Šime Ivičević, Ivan Kraljević i Leon Radan, 4.C

„1B“ – Tomislav Masatović, Jure Radić i Luka Vukšić, 1. B 

Pozdravljamo i četiri ekipe koje su morale odustati uslijed novonastalih okolnosti. Veselimo se novom kvizu sljedeće godine. 

EDUKACIJSKO JUTRO – FESTIVAL TOLERANCIJE

Učenici 2. D razreda su sudjelovali na “Edukacijskom jutru” u sklopu 15. Festivala tolerancije koje se održalo u ponedjeljak 15.11.2021. putem Zoom platforme.

U predavanju naziva Edukacijsko jutro: Židovska svakodnevica i antisemitizam u Europi predstavila se gđa. Marina Chernivsky, psihologinja i bihevioristica iz Njemačke i gđa. Jasminka Domaš, nagrađivana hrvatska spisateljica, novinarka i znanstvenica. Učenici su poslušali predavanje gđe. Marine Chernivsky, o židovskoj svakodnevici i antisemitizmu u Europi, a nakon njezina predavanja su s nastavnicom povijesti Mirjanom Kamber i školskom knjižničarkom Nikolinom Dolfić komentirali i raspravili ono o čemu se govorilo na predavanju. Budući da je Edukacijsko jutro trajalo malo duže od predviđenog, nismo imali vremena poslušati i predavanje gđe. Domaš, ali to nije umanjilo ostvarenost ishoda i cilja samog događanja.

Festival tolerancije jedinstvena je kulturno-edukativna platforma koja bogatim programom, filmskim projekcijama, obrazovnim radionicama, diskusijama, koncertima, tematskim izložbama angažirano vrši edukaciju o holokaustu te jasno progovara o društvenim problemima današnjice, promičiući kulturu nenasilja i demokracije, tolerancije i inkluz ije. Edukacija mladih prepoznata je kao ključan segment razvoja demokratskog društva, posebice u današnje vrijeme u kojem smo svjednoci porastu nasilja među mladima, diskriminacije i socijalnih nepravdi.

Program pod nazivom “Edukacijska jutra” Festivala tolerancije uspostavljen je 2009. godine s ciljem edukacije mladih o holokaustu. Do sad je u programima sudjelovalo preko 35.000 učenika te su predavanja održana više od 100 puta u 6 zemalja. Učenici osnovnih i srednjih škola imaju rijetku i jedinstvenu priliku proučavati holokaust i druge genocide kroz niz iznimnih programa uz sudjelovanje preživjelih holokausta i inozemnih stručnjaka. Programi su dobili preporuku Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

KAZALIŠNA PREDSTAVA “LEPURICA”

Učenici trećih razreda, gledali su predstavu “Lepurica” koja se održala u HNK Split, 30. siječnja 2020. Posjet kazalištuu organizirale su nastavnice hrvatskog jezika Katja Lisica i Tanja Gijevski.

Predstava je adaptacija komičnog “Pigmaliona” irskog dramatičara i političkog aktivista Georgea Bernarda Shawa. Trpka kritika engleskog društva s početka dvadestog stoljeća: bespoštedno, humorom prožeto pokazivanje i prokazivanje njegovih odnosa, licemjerja, grčeva, ali i topline, ljudskosti i sentimenta kroz romantičnu priču natopljenu pitanjima fonetike.

KAZALIŠNA PREDSTAVA “ČUDO U POSKOKOVOJ DRAGI”

Učenici prvih i drugih razreda, gledali su predstavu “Čudo u poskokovoj dragi” koja se održala u HNK Split, 4. prosinca 2019. Posjet kazalištu organizirala je nastavnica hrvatskog jezika Katja Lisica.

Predstava je temeljena na istoimenom romanu književnika Ante Tomića. Urnebesna priča o obitelji Poskok, autoritativnom ocu i četvorici sinova izgubljenih u bespućima Dalmatinske Zagore iznimno je duhovit scenski predložak za odličnu komediju. Naime, najstariji sin sit je očevog terora, prljavog rublja i pure na sto načina te život odlučuje promijeniti tako da se oženi. Od toga trenutka u macho svijetu obitelji Poskok vrijeme se mjeri po novom kalendaru.

Skip to content