ŠKOLE ZA AFRIKU

“Škola, klupa, bilježnica, učitelj ili učiteljica još su uvijek samo san za više od 38 milijuna afričke djece. Bez obrazovanja ta djeca gube priliku da ostvare svoje potencijale, izađu iz siromaštva i izgrade bolju budućnost za sebe, svoje obitelji i zajednice.

Siromaštvo, nedostatak sigurnih školskih objekata, udaljenost škola te diskriminatorna uvjerenja društva prepreke su prema obrazovanju preko kojih ova djeca ne mogu preći.

Madagaskar je jedna od najsiromašnijih zemalja Afrike kojoj je potrebna pomoć u zaštiti i ostvarivanju prava na obrazovanje djece. Stopa pohađanja nastave izrazito je niska, učitelji nisu dovoljno educirani da bi kvalitetno poučavali djecu, a klimatske promjene uzrokuju sve češće prirodne katastrofe koje uništavaju škole i domove djece.”

Školskim kurikulumom predvidjeli smo sudjelovanje naše škole u UNICEF-ovom projektu “Škole za Afriku”.

Želja nam je uključiti učenike u promicanje dječjih  prava i potaknuti ih na sudjelovanje u stvaranju mogućnosti za obrazovanje djece Madagaskara. Stoga ćemo, tijekom cijele nastavne godine, provoditi niz aktivnosti koje će učenicima približiti probleme djece u ovom dijelu Afrike.

PROVEDENE AKTIVNOSTI:

• Prava djece -primjena CAD/CAM programa za izradu pločica s ugraviranim člancima Konvencije o pravima djece

Datum: 13. i 14. prosinca 2021.

Cilj aktivnosti: Analizirati prava djece i doprinijeti njihovom promicanju.

Sudionici: Učenici 4.B razreda i nastavnica Vesna Plenča

Opis aktivnosti: Izrada CAD/CAM (ESPRIT) programa za graviranje Učenici su izradili NC kod za upravljanje CNC glodalicom za izradu gravura na pločicama dimenzije 100 x 60 x 5 mm. Gravure su članci koje su učenici birali iz „Brošure o Konvenciji o pravima djeteta na jeziku prilagođenom djeci.pdf“ UNICEF-a. 3D simulacija izrade gravura na stroju snimljena je programom BANDICAM.

UNICEF Škole za Afriku – PRAVA DJECE – Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split – YouTube

Klikni na sliku ili  poveznicu za pokretanje videa

• Afrika – primjena simulacijskog programa za upravljanje robotskim manipulatorom za prikaz Afrike

Datum: od 29. studenog do 17. prosinca 2021.

Cilj aktivnosti: Senzibilizirati učenike za teškoće djece Madagaskara

Sudionici: Učenici 4.A, 4.B i 4.C razreda i nastavnici Žarko Zečević i Vesna Plenča

Opis aktivnosti: Učenici su u simulacijskom programu ROBOCELL za upravljanje robotskom rukom SCORBOT ER4U izradili program u kojem robotsku ruku navode da se giba po putanji koja predstavlja obrise Afrike. Za ovu aktivnost učenici su kartu Afrike prenijeli u program za dizajniranje AutoCAD u kojem su odredili koordinate za svaku točku u kojoj se putanja mijenja. Ove koordinate su u vidu naredbi unijeli u simulacijski program Robocell za pomicanje robotske ruke.

UNICEF Škole za Afriku – AFRIKA ‑ Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split – YouTube

Klikni na sliku ili  poveznicu za pokretanje videa