Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split

BAŠTINA NA MREŽI

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu raspisala je natječaj Baština na mreži: izradi virtualnu izložbu u NSK, a u sklopu projekta Mreža virtualnih izložbi kulturne baštine: razvoj obrazovnih sadržaja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, koji podupire Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.

Na ovogodišnji Natječaj mogli su se javiti stručni suradnici knjižničari i nastavnici koji određenu nastavnu temu žele približiti učenicima u obliku virtualne izložbe. Prilikom prijave na Natječaj bilo je potrebno dostaviti prijedlog teme, opisati način na koji će se u digitalnome mediju predstaviti osoba (autor), jedno ili više djela, tema, događaj ili razdoblje te navesti popis građe koja se planira skenirati. Školska knjižničarka Nikolina Dolfić i nastavnica strojarske skupine predmeta Vesna Plenča na natječaj su prijavile ideju izrade virtualne izložbe koja bi prikazala povijest tehničkog dokumentiranja, od crtanja rukom do računalne izrade nacrta.

Na Natječaj je pristiglo 14 prijedloga, od kojih je Povjerenstvo za dodjelu nagrade, u sastavu Anita Marin, dr. sc. Sofija Klarin Zadravec, Renata Petrušić, Vesna Vlašić, Dobrila Zvonarek i Dragana Koljenik, jednoglasno odabralo sljedeće radove:

Povijest tehničkog dokumentiranja – od crtanja rukom do računalne izrade nacrta (predlagatelj: Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split)

Ljekarništvo u Bjelovaru do 1945. (predlagatelj: Medicinska škola Bjelovar).

Prilikom odabira, kako je i najavljeno, prednost su imali prijedlozi koji se odnose na oblikovanje virtualnih izložbi korištenjem građe iz zbirki NSK i izložbe koje se mogu koristiti u nastavi. Također, Povjerenstvo se ravnalo kriterijima cjelovitosti prijave, pravne valjanosti u pogledu autorskih prava za uporabu predviđenih djela u izradi izložbe te udjelu građe iz zbirki NSK u projektu.

Više informacija o natječaju potražiteOVDJE.

VIRTUALNA IZLOŽBA NALAZI SE OVDJE.

OTVORENA JE VIRTUALNA IZLOŽBA – POVIJEST TEHNIČKOG DOKUMENTIRANJA U STROJARSTVU

Virtualna izložba Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu – od crtanja rukom do računalne izrade nacrta izrađena je u suradnji Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku, Split, Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Hrvatskog pomorskog muzeja, Split i tvrtke Končar – Elektroindustrija d.d. Vjerujemo da će biti od velike koristi za sve učenike u tehničkim školama te da će se koristiti u nastavnom procesu kao nastavno sredstvo. Virtualnoj izložbi možete pristupiti OVDJE.

Povijest tehničkog crtanja seže u doba prije Krista, a mi smo sadržaj virtualne izložbe većinom ograničili na razdoblje od 19. stoljeća do danas. Konstrukcije gotovih proizvoda su se kroz povijest bazirale na pomagalima za crtanje rukom, a napretkom informatičko računalne tehnologije se razvijaju i alati za tehničko konstruiranje i dokumentiranje. Za potrebe ručne obrade korištene su ortogonalne projekcije djela kojeg treba izraditi, a dimenzije i opis na tehničkom crtežu trebali su biti čitki i uredni što se postizalo mukotrpnom vježbom. Razvoj pomagala za crtanje stalno je napredovao, pa smo tako dobili šablone za slova raznih veličina i nagiba, rapidografe različitih debljina i tehničke olovke različite tvrdoće. Složeniji crteži su se izrađivali na crtaćim daskama do većih formata papira (do B0). Računala su zamijenila crtaće daske što je neko vrijeme bio vrhunac tehnologije, a danas je postala uobičajena praksa. Alati koje koristimo u crtanju računalom također s e ubrzano mijenjaju pa tako svake godine izlazi nova verzija softvera AutoCad. No ipak, ne čude nas zaljubljenici tehničkih crteža koji svoje ili tuđe crteže s nostalgijom izlažu po zidovima pokazujući svu ljepotu same tehnike crtanja, prava mala umjetnička djela.[1]

Virtualna izložba sadrži tehničku dokumentaciju koja je crtana rukom, odnosno tušem i raznim tehničkim pomagalima poput rapidografa, šestara, krivuljara i sl.  te novije primjere tehničke dokumentacije koja je izrađena na računalu uz pomoć različitih softverskih CAD programa. Osim nacrta, prikazali smo i tehničku opremu koja se koristila za izradu nacrta, a to su pisači strojevi za kotiranje i opisivanje tehničkih crteža, episkopi, dijapozitivi,  šestari, rapidografi, tušir-pera, krivuljari, šablone za lukove, kružnice, elipse, matice i vijke itd. Najpoznatiji proizvođači opreme bile su tvrtke Gritzner, Richter i Rotring te smo predstavili i neke od njihovih najkorištenijih proizvoda pri tehničkom dokumentiranju.

Također smo otvorili posebnu karticu “Zanimljivosti” u koju smo objavili sve ono na što smo, istražujući  povijest tehničkog crtanja i dokumentiranja, naišli, a usko je vezano za strojarstvo i povijest razvoja strojarstva u Hrvatskoj. Posebnu objavu posvetili smo i časopisu Strojarstvo koji je izlazio od 1959. do 2013.

[1] Galijan, Hrvoje. Sirovatka, Goran. (2017.) Tehničko dokumentiranje: od crtanja rukom do izrade računalnog modela i vizualizacije novog proizvoda. Polytecnic & design, Vol. 5, No1. Str. 37.- 43.  https://hrcak.srce.hr/194798

Glavna urednica: Nikolina Dolfić, dipl. knjiž., prof.

Uredništvo: Vesna Plenča, dipl. ing., Mirjana Kamber, prof. i Marin Tvrdić, dipl. ing.

Skip to content