Naziv mehatronika potječe iz Japana, a objedinjuje dvije ključne riječi MEHANIKA i ELEKTRONIKA. Mehatronika je interdisciplinarno područje koje se temelji na elektrotehnici i strojarstvu  te automatizaciji, informatici i robotici. Nastalo je kao rezultat napretka tehnike u kojoj više nema oštrih granica između pojedinih stručnih područja.

Zanimanje je uvedeno 1992. godine u Japanu i Njemačko dok se u našoj Školi za zanimanje tehničar za mehatroniku obrazuje  od 1997. godine. Program se redovito  usklađuje s novim znanstvenim saznanjima i potrebama tržišta rada.

Tehničar za mehatroniku stječe znanja i vještine iz znanstvenog polja elektrotehnike, računalstva i strojarstva. Kompetencije koje se dobivaju obrazovanjem za navedeno zanimanje predstavljaju sintezu svih navedenih područja i vrlo im je široka promjena u tehničkoj praksi.

Učenici se obrazuju za projektiranje i održavanje mehatroničkih sustava: strojeva, alata i uređaja koji su kombinacija strojarskih, računalnih, elektroničkih i automatskih sklopova i sustava. Naglasak je na hidrauličkim i pneumatskim sustavima koji u kombinaciji s elektronikom, PLC-ovima i mikrokontrolerima čine složene sustave za automatsku regulaciju s velikom primjenom u svakodnevnoj tehničkoj praksi.

Tijekom naobrazbe učenici se educiraju u praktikumima i laboratorijima u kojima stječu teorijske i praktične vještine koje su primjenjive na tržištu rada. U ovom zanimanju, između ostalog, učenici stječu znanja iz robotike, obnovljivih izvora energije, termodinamike, digitalne elektronike i vođenja procesa računalom. Znatan dio vještina stječe se izvođenjem Radioničkih vježbi na kojima učenici izravno primjenjuju svoja teorijska znanja.
U prilogu teksta je nastavni plan za ovo zanimanje.

Učenici Škole višestruki su državni prvaci iz mehatronike. Sudjeluju na brojnim manifestacijama i takmičenjima među  kojima je važno istaknuti i svjetsku olimpijadu znanja Worldskills 2007. u Japanu.

Zapošljavanje i nastavak obrazovanja

Širina znanja ovog zanimanja omogućava  zamjenu rada više djelatnika različitih profila jednim djelatnikom. Zanimanje je polivalentno te omogućava jednostavan prelazak u druga zanimanja u području strojarstva, elektrotehnike i računarstva.

Tehničar za mehatroniku dobra je podloga za specijalizacije i nastavak školovanja na veleučilišnim i sveučilišnim studijima.