REZULTATI NATJECANJA “MREŽA ČITANJA” 2023./2024.

Ove godine smo zabilježili rekordan broj prijavljenih učenika/ca na natjecanje Mreža čitanja – čak 17 učenika  se  natjecalo na školskoj razini! Na regionalnu razinu je prošlo 12 učenika/ca, a na državnu razinu troje: Špiro Mihanović 4. D, Dorea Iva Kudrna 2. B  i David Bilić 1. D. Špiro se zbog drugih obaveza nije mogao natjecati na državnoj razini, a David i Dorea su ostvarili najbolje rezultate u povijesti našeg sudjelovanja na ovom natjecanju. David je bio 19. (6. po broju bodova), a Dorea 33. (8. po broju bodova) od 294 učenika iz cijele zemlje.

ČESTITAMO IM NA SJAJNOM USPJEHU!

PRIJAVE NA NATJECANJE “MREŽA ČITANJA” 2023./2024.

Za novu sezonu natjecanja, organizatorice su pripremile zanimljive romane, ovaj put objedinjene temom U mreži odrastanja – izazovi i prepreke. Nisu izostavile ni hrvatske autore, a novitet na popisu grafički je roman!

Ovogodišnja je tema U mreži odrastanja – izazovi i prepreke, a čitat će se djela:

Zoran Žmirić – Hotel Wartburg (školska razina, 08.12.2024. )

Marjane Satrapi – Perzepolis (regionalna razina, 08.3.2024.)

Christiane F. – Mi djeca s kolodvora Zoo (nacionalna razina, 10.5.2024.)

Za sudjelovanje u natjecanju se možete prijaviti  do 06. listopada 2024.

PRIJAVE NA NATJECANJE “MREŽA ČITANJA” 2022./2023.

Odlukom provedbenoga povjerenstva projekta „Mreža čitanja“ određena je tema i odabrana su djela za novu sezonu natjecanja. Ove godine tema je „U mreži različitosti“, a ta se različitost odnosi na raznolike čitateljske ukuse srednjoškolaca.

Kviz znanja i kreativnosti se sastoji od dva dijela:

a) kviza znanja

b) izrada kreativnoga multimedijskog uratka

Učenici mogu sudjelovati u oba ili u samo jednom dijelu natjecanja.

Kviz znanja

U kvizu znanja učenici će odgovarati online na pitanja iz sljedećih djela:

1. Jelena Kastaneti. Živjeti (ljubavno-obiteljski roman)

2. Leigh Bardugo. Šest vrana (fantastični roman)

3. Miro Morović. Voštani princ (kriminalistički roman)

Za svaku razinu natjecanja čita se jedna knjiga više (za školsku razinu prva knjiga, za regionalnu razinu prve dvije knjige, a za nacionalnu razinu sve tri knjige)

Izrada kreativnoga multimedijskog uratka

Učenici trebaju izraditi multimedijski uradak (u trajanju od dvije do najviše tri minute). Multimedijski uradak vezuje se uz temu, temelji se na popularizaciji čitanja literature na zadanu temu i izrađuje na temelju pročitane svih triju zadanih knjiga.

VREMENIK NATJECANJA

Riječ organizatora:

Ove sezone uvažili smo raznolikost čitateljskih ukusa te pripremili djela različitih žanrova. Putovanje će započeti romanom „Živjeti“, pričom o obitelji, prijateljstvu i ljubavi. Poznata hrvatska spisateljica Jelena Kastaneti upoznat će vas s Alexom i Lenom u trenutku kada im čitav život projuri pred očima. Uz otkucaje srca koji će vas držati u neizvjesnosti do samog kraja romana, s ovim ćete likovima proživjeti najdirljivije trenutke.

U nastavku, na regionalnoj razini, čeka vas uspješnica Leigh Bardugo „Šest vrana“ – fantastični roman o šestero opasnih odmetnika, predvođenih čudom od djeteta Kazom Brekkerom, koji se spremaju poduzeti nemogući pothvat. Hoće li uspjeti u svom naumu?

Završit ćemo s još jednim hrvatskim autorom u usponu i njegovim kriminalističkim romanom „Voštani princ“. Miro Morović uvest će vas u svijet Andrewa Framea, detektiva koji pokušava riješiti dva naizgled nepovezana slučaja. Oni se ipak počinju preklapati kada se u priču uplete bajka o Voštanom princu…

PRIJAVITE SE ZA SUDJELOVANJE ŠKOLSKOJ KNJIŽNIČARKI ili NASTAVNICAMA HRVATSKOG JEZIKA

ROK ZA PRIJAVE JE  7. listopada 2022. godine.

PRIJAVE NA NATJECANJE “MREŽA ČITANJA” 2021./2022.

Kviz znanja i kreativnosti se sastoji od dva dijela:

1. kviza znanja
  2. izrada kreativnoga multimedijskog uratka

Učenici mogu sudjelovati u oba dijela ili sudjelovati samo u kvizu odnosno samo u izradi multimedijalnog uratka.

Kviz znanja

U kvizu znanja učenici će odgovarati online na pitanja iz sljedećih djela:

1. Jerko Mihaljević: Putar i parizer

2. Marina Vujčić: Susjed

3. Jurica Pavičić: Crvena voda

Izrada kreativnoga multimedijskog uratka

Učenici trebaju izraditi multimedijski uradak (u trajanju od dvije do najviše tri minute). Multimedijski uradak vezuje se uz temu, temelji se na popularizaciji čitanja literature na zadanu temu i izrađuje na temelju pročitane svih triju zadanih knjiga.

REZULTATI “MREŽA ČITANJA” 2021./2022.

Ove godine su se u kvizu znanja, u sklopu projekta “Mreža čitanja”, natjecali učenici Ana Sučić I Špiro Mihanović iz 2. D razreda te Marin Kružičević Proso iz 3. D razreda. Svo troje učenika je sudjelovalo na nacionalnoj razini kviza znanja, zajedno s još 249 učenika iz drugih škola. Nažalost, pobjeda nam je i ove godine izmakla, ali su učenici uživali u čitanju i sudjelovanju u samom natjecanju.

U srijedu, 18.5.2022. od 13 do 14 sati, putem Zoom-a, u sklopu objave rezultata natjecanja, održao se i književni susret s književnikom Juricom Pavičićem. Učenici Špiro Mihanović i Marin Kružičević Proso sudjelovali su na književnom susretu te su imali prilike književniku postaviti niz pitanja na koja im je on rado odgovorio.  Jedno od iznenađenja za učenike bila je i objava videa u kojem književnik Jerko Mihaljević, autor knjige “Putar i parizer” šalje pozdrave učenicima. Upravo njegova knjiga, najviše se svidjela učenicima jer je tematikom najbliža srednjoškolskom uzrastu.

Ako vas zanimaju knjige koje su čitali, možete ih posuditi u školskoj knjižnici: Jerko Mihaljević: Putar i parizer, Marina Vujčić: Susjed i Jurica Pavičić: Crvena voda.

Također unaprijed pozivamo zainteresirane učenike da nam se na jesen pridruže u novom krugu natjecanja.

PRIJAVI SE NA NATJECANJE “ČITANJEM DO ZVIJEZDA”