OBAVIJEST ZA JESENSKI ROK DRŽAVNE MATURE 2020.
Autor: Nikolina Dolfić, 24. 7. 2020.

Prijava ispita državne mature:

od 20.07.2020. od 22:00 sata do 31.07.2020. do 23:59 sati.

Obavijest o prijavi ispita za učenike i sve ostale kandidate objavljena je na mrežnim stranicama www.ncvvo.hr  i http://www.postani-student.hr

Pročitajte ovo u nastavku, važno je i bitno:
- učenici samostalno prijavljuju ispite državne mature
- učenici samostalno do 4. 8. 2020. mogu odjaviti prijavljene ispite prema naputku koji je objavljen na stranici Centra i Postani student
- za jesenski rok moguća je i naknadna promjena ispita, promjena razine ispita i naknadna prijava ispita do 4. 8. 2020., a prema promjenama Pravilnika o polaganju državne mature
- učenici koji prijave ispit položen u ljetnome roku, obveznici su plaćanja ispita (ako prijave ispit na drugoj razini također su obvezni platiti ispit)
- ako učenik nije položio ispit koji je polagao u ljetnome roku, ne plaća ispit ako ga prijavi za jesenski   rok
- prijavnice koordinator ne printa i učenici ih ne potpisuju kao na ljetnom roku

-učenici koji nisu obranili Završni rad mogu također pristupiti ispitima DM, a potvrdu će dobiti kada obrane isti

- ispitima DM mogu pristupiti i učenici koji iste nisu ni prijavljivali za ljetni rok

Rok za uplatu: 4.08.2020. do 23:59 sati

Učenici koji nisu pristupili ispitima DM na ljetnom roku zbog neopravdanih razloga moraju iste platiti da bi pristupili na jesenski rok .

Uplate koje će biti izvršene nakon 4.08.2020. neće biti prihvaćene jer ih sustav nije u mogućnosti evidentirati.
Obveza plaćanja vidljiva je pristupnicima nakon prijave ispita pored svakog prijavljenog ispita pod poveznicom Moj odabir i na poveznici Moji podatci/Zaduženja i uplate.
Osim zaduženja na navedenoj poveznici pristupnicima su vidljivi vlastiti podatci za uplatu, koje moraju upisati na uplatnicu.
Nije moguće s vlastitim pozivom na broj odobrenja uplatiti ispit drugoga pristupnika, niti od drugoga pristupnika prepisati poziv na broj.
Uplate se mogu izvršiti u bilo kojoj poslovnici banke ili pošte ili internet bankarstvom.
Centru nije potrebno slati presliku uplatnice, osim u slučajevima kada uplata nije evidentirana niti nakon pet dana.

Napomene:
Pristupnici koji su prijavili više ispita i odustanu od polaganja nekih ispita, a ne odjave ih u roku, ne mogu birati koji ispit će nakon uplate biti označen kao plaćen.
  Uplate se u sustavu evidentiraju prema datumu pisanja ispita odnosno prema objavljenom kalendaru polaganja ispita državne mature u jesenskom roku.

Pristupnici koji imaju zaduženja iz prethodnih rokova moraju podmiriti dugovanja jer se uplate evidentiraju prvo za neuplaćene ispite iz prethodnih rokova.

Učenici koji su ove godine završili četvrti razred u srednjim školama u RH plaćaju samo one ispite koje su položili u ljetnome roku, a ako ih ponovo prijavljuju u jesenskome roku.

Učenici koji ponavljaju polaganje ispita jer nisu s uspjehom položili u ljetnome roku, ne plaćaju troškove polaganja ispita u jesenskome roku.
- do 4. 8. 2020. je rok za plaćanje ispita. Uplate izvršene nakon roka neće se uvažiti jer ih sustav nije u mogućnosti evidentirati.

Provedba ispita državne mature u jesenskome roku:

- od 19.08.2020. do 4.09.2020. prema Kalendaru državne mature 2019./2020. za jesenski rok (isti je u prilogu)

VAŽNO:
Prijavom studijskoga programa sustav može automatski prijaviti ispite državne mature ako pristupnik samostalno nije prijavio ispite u svrhu zadovoljavanja uvjeta za rangirane i upis na prijavljeni studijski program.
Brisanjem studijskoga programa ne brišu se ispiti državne mature i zato je važno nakon brisanja studijskoga programa provjeriti prijavljene ispite državne mature.
U vrijeme propisanoga roka prijave ispita državne mature pristupnici mogu samostalno brisati prijavljene ispite državne mature koje je sustav automatski prijavio, a pristupnik ih ne želi pisati.

Naknadna prijava ispita:

od 1.08.2020. do 4.08.2020. (uključujući i taj dan)

Ako ispit zbog opravdanih razloga nije mogao biti prijavljen u propisanom roku može se prijaviti naknadno.
Opravdani razlozi za naknadnu prijavu ispita mogu biti:
- teži zdravstveni problemi u vrijeme prijava ispita
- smrt u obitelji, prometna ili druga nesreća te drugi opravdani razlozi.

Pristupnici koji su ove školske godine završili četvrti/peti razred u srednjim školama u Republici Hrvatskoj, zamolbu s odgovarajućom dokumentacijom za naknadnu prijavu ispita predaju Školskom ispitnom povjerenstvu u školi koji donosi odluku i o tome obavještava učenika i Centar.

Promjena ispita:

od 1.08.2020. do 4.08.2020. (uključujući taj dan)

Pristupnici koji su ove školske godine završili četvrti/peti razred u srednjim školama u Republici Hrvatskoj promjenu ispita/promjenu razine ispita prijavljuju ispitnom koordinatoru, o čemu odluku donosi Školsko ispitno povjerenstvo i o tome obavještava učenika i Centar.

Ostali pristupnici popunjeni obrazac zamolbe za promjenu ispita/promjenu razine ispita dostavljaju Centru putem e-pošte naknadna.prijava@ncvvo.hr .
Povjerenstvo Centra donosi odluku o kojoj obavještava pristupnika putem e-pošte.

Obrazac za promjenu ispita i Obrazac za promjenu razine prijavljenoga ispita te odjavu ispita nalaze se na stranici - Postani student/Jesenski rok DM 2019./2020.

Odjava ispita:

od 1.08.2020. do 4.08.2020. (uključujući taj dan)
- Pristupnici trebaju popuniti obrazac odjave i poslati putem e-pošte na adresu: odjava@ncvvo.hr

Oni koji nisu preuzeli potvrde to mogu učiniti prema obavijesti koja će biti na stranici škole tijekom 8 mjeseca ili uvijek kad je IK u školi (zbog protokola potpisivanja evidencijskih lista.

Kalendar i vremenik provedbe ispita državne mature u jesenskom roku 2020.

SRETNO NA JESENSKOM ROKU,

IK Nađan Dumanić