Prelaskom na aktivnu mrežnu opremu u sklopu II. faze Carnetovog projekta e-Škole, u našoj školi je omogućen pristup Wi-Fi mreži.

Sada postoje tri bežične pristupne mreže, a kategorizirane su prema namjeni:

• eduroam: autenticirani i autorizirani pristup mreži za korisnike s AAI@Edu.hr računom
  • eSkole: pristup mreži za uređaje namijenjene nastavi (“dijeljeni” uređaji)
  • Guest: privremeni pristup mreži za goste.

Povezanost na mrežu eduroam i eSkole zahtijeva da konfigurirate vaš klijentski uređaj korištenjem pristupnih podataka iz sustava AAI@Edu.hr (@skole.hr).

SPAJANJE NA EDUROAM

Za spajanje na eduroam mrežu, prvenstveno je  potrebno instalirati aplikaciju  eduroam installer (dostupan je na URL-u https://installer.eduroam.hr/) na svoja računala i tablete. Nakon instalacije unijet ćete svoj @skole.hr račun i odgovarajuću lozinku.

Spajanje mobilnih telefona na  mrežu eduroam može biti nešto kompliciranije, a nije nužna instalacija eduroam installera.

Preporučeni način spajanja Android uređaja nalazi se na i stranicama eduroam installera, a ovdje vam donosimo dva najčešća načina spajanja na edurom mrežu za mobilne telefone.

Upute za Android:

1. Pronađite Wi-Fi mrežu eduroam.
  2. Kliknite na mrežu eduroam. Kada kliknete na mrežu izaći će vam prozorčić u koji trebate upisati potrebne podatke.
  3. Prije spajanja podesite postavke (pod opcija napredno ili advanced):
    1. Kliknite na EAP način i izaberite TTLS
    2. Kliknite na Fazu autorizacije i izaberite PAP
    3. CA certifikat (do not validate)
    4. U rubriku Identitet unesite vaše @skole.hr korisničko ime npr. (prezime@skole.hr)
    5. U rubriku Šifra unesite lozinku za vaš @skole.hr račun.

Iphone uređaji spajaju se uobičajeno, kao na bilo koju Wi-Fi mrežu.

Ukoliko se ne uspijete spojiti na prethodni način, pokušajte kreirati novi SSID, odnosno dodajte novu mrežu, a za to su potrebni ovi koraci:

1. Odaberete Settings
  2. Potom odaberete Wireless & Networks
  3. Pa Wi-Fi Settings
  4. Add Wi-Fi network
  5. U Network SSID unijeti eduroam
  6. Security postaviti na 802.1x Enterprise
  7. EAP method postaviti na TTLS
  8. PHASE 2 authentication postaviti na PAP
  9. U Identity polje unijeti svoje AAI korisničko ime.
  10. Polje Anonymous identity ostaviti prazno.
  11. U Wireless password unijeti svoju lozinku za AAI

SPAJANJE NA eSKOLE

Za spajanje na eSkole, dovoljno je upisati lozinku: eskole123#

Potom se prijavljujete sa svojim AA@Edu.hr identitetom, odnosno trebate unijeti @skole.hr korisničko ime i lozinku.

Ovu mrežu koristite za rad na računalima ili tabletima u učionicama, odnosno na dijeljenim uređajima. Ne preporučuje se koristiti je na mobilnim telefonima jer se isključuje nakon što napustite određenu prostoriju i nema opciju ponovnog automatskog spajanja.

Ukoliko vam se ne otvara skočni prozor za unos AAI podataka, možete se pokušati spojiti na eskole tako da u Chrome tražilicu upišete https://mreza.e.skole.hr.

SPAJANJE NA GUEST MREŽU

Za spajanje na guest mrežu, potrebno je obratiti se školskom stručnjaku za tehničku podršku ili administratoru, koji će kreirati poseban račun za osobu koja je gost u ustanovi.

Za pomoć oko spajanja na wi-fi mrežu možete se obratiti nastavnici Željki Mravulj koja je školski stručnjak za tehničku podršku – STP ili školskoj knjižničarki Nikolini Dolfić koja je administrator resursa i imenika.

Više informacija možete potražiti i na stranici https://www.eduroam.hr/