Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu

Tehničko dokumentiranje je temelj inženjerske struke. Učenici naše škole koji se obrazuju za zanimanja Strojarski računalni tehničar i Tehničar za mehatroniku, nastavne predmete Tehničko crtanje i Tehničko crtanje i dokumentiranje, uče dvije nastavne godine, a zatim u sklopu mnogih predmeta računalno izrađuju modele. Isti predmeti, naprednijeg sadržaja, uče se i na studijima mehatronike i strojarstva.  Ponukani činjenicom da ne postoji jedan kvalitetan i pouzdan izvor na kojem se može pronaći informacije o povijesti tehničkog dokumentiranja, pokrenuli smo, u šk.god. 2020./2021., eTwinning projekt "Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu" s ciljem izrade vlastitih obrazovnih materijala za učenike, a sve u suradnji sa zainteresiranim školama u Hrvatskoj i Europi. Ideja je prikupiti fotografije i skenove različite dokumentacije i opreme koju sudionici projekta posjeduju. Kroz projekt su planirane razne aktivnosti, od usporednog crtanja rukom i računalom, odnosno suodnos klasičnog crtanja i crtanja računalom koji se analizira  kroz konkretne primjere iz prakse,  do fizičke izložbe tehničke opreme i nacrta u školskim prostorima, ali i virtualne izložbe prikupljenih materijala. Za sada su se u projekt uključile Tehnička škola Rijeka, kao suosnivač projekta, Tehnička škola Ruđera Boškovića iz Vinkovaca  i Lycée Marc Bloch, Bischeim, Francuska kao sudionici.

Cilj projekta je promocija razvoja tehničkog dokumentiranja u strojarstvu i predstavljanje njegovog utjecaja na cjelokupan ljudski razvoj.

Projekt sadržava: postavljanje virtualne  izložbe stare opreme i pomagala koja su se koristila u tehničkom dokumentiranju; prezentacije vještina u izradi tehničke dokumentacije u strojarstvu nekad i sada; izradu video materijala izložbe stare opreme i pomagala koja su se koristila u tehničkom dokumentiranju u strojarstvu; izradu umjetničkog sadržaja koji se bazira na povijesti tehničkog dokumentiranja u strojarstvu

Projekt omogućava: promicanje znanja, vještina i stavova u izradi tehničke dokumentacije u strojarstvu; jačanje komunikacijskih i socijalnih vještina u cilju promicanja struke; promicanje tehnike i tehničkog stvaralaštva u strojarstvu; suradnju s drugim školama kao i stručnjacima u području strojarstva u Europi; analizu vrijednosti svog kulturnog nasljeđa u odnosu na svijet; kritičko prosuđivanje utjecaja tehnologije na zdravlje i okoliš

Prezentiranje rada u CAD i CAD/CAM programima
Nikolina Dolfić / datum: 23. 10. 2020. 14:55

Učenici 4. A, 4. B i 4. C razreda prezentirali su rad u CAD i CAD/CAM programima u sklopu eTwinning projekta "Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu", a kroz grad Split i njegove znamenitosti proveli su nas učenici 2. D razreda. Rezultate njihova rada pogledajte u priloženom videu.

[OPŠIRNIJE]